Co lepiej kupić – szeregówkę czy mieszkanie ?

Wybór miejsca do zamieszkania to wcale nie łatwy temat. Tak naprawdę przy wyborze nie da się zdać wyłącznie na opinie innych osób, ale trzeba kierować się własnymi preferencjami i potrzebami. Jednym z kryteriów o decydującym znaczeniu jest też cena.

Bardzo wiele osób przed zakupem nieruchomości rozważa wybór pomiędzy szeregówką a mieszkaniem w bloku.

Oba rozwiązania mają swoje zalety.

W przypadku mieszkania cena zakupu jest zwykle niższa. Zakup segmentu w szeregowcu to zazwyczaj wyższy koszt. Jednakże wiele osób rozważa tą opcję, gdyż cenowo jest pośrednia między zakupem mieszkania a budową własnego domu .

Kolejna różnica dotyczy wielkości. Powierzchnia mieszkania jest mniejsza niż szeregówki. Ma to znaczenie dla komfortu zamieszkania. Ponadto szeregówka może być wygodniejsza dla rodzin z dziećmi.

W szeregówce właściciel ma dostęp do (zwykle niewielkiej) działki i podjazdu. W zależności od rodzaju budynku często jest też jest ona wyposażona w garaż. Takie wygody zwykle nie są dostępne w przypadku mieszkań w bloku. Czasem mieszkanie w bloku na parterze może mieć dostęp do niewielkiego ogródka, w nowych blokach są też garaże podziemne. Jednakże te udogodnienia nie są tak komfortowe jak w mieszkaniach szeregowych.

Kolejną różnicą, która ma duże znaczenie przy wyborze miejsca zamieszkania jest prywatność.

Co prawda w szeregówce także nie ma poczucia pełnej prywatności, jednakże jest ono większe niż w mieszkaniu w bloku.

Jeśli chodzi o koszty utrzymania zazwyczaj niższe będą one w przypadku mieszkań w bloku. Dotyczy to m. in. kosztów ogrzewania. W takich mieszkaniach więcej kwestii jest też oddanych w ręce zarządcy, a więc właściciel nie musi się nimi martwić. Jest to z pewnością wygodniejsze.

Jeżeli nieruchomość ma być docelowo przedmiotem najmu zwykle lepiej pomyśleć o mieszkaniu w bloku. Rzadziej znajdują się chętni do wynajmu szeregówek.

Rozważając wybór pomiędzy mieszkaniem w bloku a szeregówką należy indywidualnie ocenić potrzeby i możliwości. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki rodzaj nieruchomości jest lepszy, bo wszystko zależy od kupującego.

Autor

  • Doradca wpisana na listę doradców biznesowych. Specjalizuje się w pomocy przyszłym przedsiębiorcom oraz inwestorom. Jej hobby to sporty zimowe.

2 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz