Nerki pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie – są naturalnym filtrem, który gromadzi szkodliwe pozostałości pokarmu i wydala je z organizmu. Powinniśmy o nie szczególnie dbać i stosować dietę zupową, która wspomoże pracę nerek i nie będzie dla nich obciążająca.
Pij jak najwięcej.
Odpowiednie nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia nerek, bo dzięki temu ich praca przebiega bez zakłóceń. Należy wypijać 2-2.5 litrów płynów dziennie (najlepsza będzie woda). Gdy pijemy zbyt mało, to mocz jest zagęszczony, przez co jego składniki łatwiej formują złogi. Dobrym rozwiązaniem problemu może być dieta zupowa.
Zrezygnuj z soli.
Sód ma niekorzystny wpływ na nerki, powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Jego głównym źródłem jest sól, która zwiększa ryzyko nadciśnienia i zwiększa ryzyko chorób nerek. Sól zwiększa także ilość białka w moczu, co powoduje powstawanie kamieni nerkowych. Powinno unikać się kiszonek, produktów wędzonych oraz konserw, które zawierają dużą ilość soli. W przypadku diety zupowej sól warto zastąpić przyprawami.
Ogranicz produkty pochodzenia zwierzęcego.
Dieta bogata w mięso, wędliny obciąża nerki zmuszając je do cięższej pracy i naraża na szkodliwe działanie amoniaku. Lepszym wyborem jest białko roślinne, jednak niektóre warzywa są źródłem szczawianów, które przyczyniają się do tworzenia kamieni nerkowych. Są to: botwinka, szczaw, szpinak i rabarbar.
Jedz dużo warzyw i owoców.
Niektóre warzywa i owoce wspierają pracę nerek. Brzoskwinie, czarne porzeczki, agrest i truskawki działają moczopędnie, co wspiera proces oczyszczania nerek. W cytrusach, selerze naciowym, ogórkach i pietruszce zawarte są cytryniany , które utrudniają powstawanie kamieni nerkowych. Żurawina chroni pęcherz moczowy i nerki przed bakteriami.
Ogranicz alkohol
Regularne spożywanie alkoholu rujnuje nerki, które przestają filtrować zawarte w alkoholu toksyny. Alkohol podnosi również ciśnienie tętnicze, które szkodzi nerkom. Szkodliwy wpływ na nerki ma regularnie pite piwo, chociaż powszechnie uznaje się ten napój, za produkt, który wspomaga pracę nerek. Piwo działa moczopędnie, jednak nie należy spożywać go codziennie.
Napary z ziół
Niektóre zioła mają moczopędne działanie, dzięki czemu pomagają pozbyć się z układu wydalniczego bakterii. Zapobiega to powstawaniu infekcji układu moczowego. Są to: pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarki, skrzyp polny oraz krwawnik pospolity.
Utrzymuj prawidłową masę ciała
Nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo chorób nerek. Nadciśnienie i cukrzyca, które często towarzyszą otyłości, prowadzą do uszkodzenia nerek. Osoby z nadwagą i otyłe częściej chorują na kamicę nerkową, mają skłonność do stanów zapalnych oraz nowotworów nerek.