Jak jesteś młody płyniesz z nurtem, i nie musisz się zastanawiać, co dalej, najpierw szkoła podstawowa, później szkoła średnia. Schody zaczynają się tuż po zdaniu matury. Wówczas stoisz przed trudnym wyborem, jeżeli nie dokonałeś go jeszcze wcześniej – przygotowując się do matury pod określony kierunek studiów. Zdecydowana większość jednak nie wie co robić dalej. Jest to z jednej strony duże utrapienie, ale z drugiej niesamowita szansa. A dlaczego? Dowiesz się w dalszej części tekstu.
Może brzmi to małostkowo, ale to prawda, że przyszłość leży w twoich rękach. Jeżeli nie wiesz co robić ze swoim życiem po szkole średniej, po studiach, a często także po trzydziestce na pewno skorzystasz z kilku rad zawartych w tym artykule.
Poniżej opiszę kilka sposobów, dzięki którym będziesz w stanie zaplanować swoją karierę – swoją przyszłość, w zgodzie ze sobą.
- Zainteresowania
- Test Gallupa
- Strefa komfortu
- Działanie
Ostatnio coraz częściej słyszy się o testach gallupa. Czym są testy gallupa, że wzbudzają coraz większe zainteresowanie? Otóż niczym innym jak testami (wykonujesz je odpłatnie online), których wyniki wskazują na Twoje naturalne predyspozycje, naturalne talenty. Mogą nimi być m.in.
- przywództwo,
- empatia,
- analityk,
- organizator,
- wizjoner,
- optymista.
Co prawda, testy te nie zostały stworzone z myślą o znalezieniu idealnej pracy, ale wykorzystanie własnych naturalnych talentów, a także rozwijanie ich, może być bardzo pomocne również i w tym aspekcie. Szczególnie, jeżeli sam nie potrafisz za bardzo określić wlanych predyspozycji, zainteresowań.
Nieodłącznym elementem podczas planowania kariery powinno być stałe skupianie się na wychodzeniu z własnej strefy komfortu. Jeżeli pozostaniemy w tej strefie, nigdy nie uda nam się osiągnąć sukcesu.
Co kryje się pod tym prostym słowem – działanie? Okazuje się, że bardzo wiele. Stephen R. Covey w swojej książce ” 7 Nawyków skutecznego działania” opisuje, iż działanie jest determinującym czynnikiem, który nadaje ster Twojemu życiu. Obecnie wiele osób, raczej unika działania, idą z nurtem rzeki, nie wiedząc dokąd płynie. Działanie pomaga wybrać drogę, wiąże się z celem, czyli efektem planowania kariery. Zatem wyznacz swój ściśle określony cel, wypisz zadania, które mogą cię to niego przybliżyć a następnie d z i a ł a j! Twoje pierwsze podjęte kroki, nie sprawią, że od razu osiągniesz sukces. Tak samo jak wielu milionerów nie dorobiło się na swoich pierwszych firmach. Ale sekwencja pewnych działań, nieustanne próbowanie, dzięki którym zachowaniom posuwasz się do przodu, sprawią, że szybciej osiągniesz swój cel.
Co jest zatem Twoją największą szansą, podczas planowania własnej kariery, a właśnie to, że możesz ją zaplanować w zgodzie ze sobą, w zgodzie ze swoimi naturalnymi talentami, czy zainteresowaniami.
Wówczas, tak jak wspomniano już wcześniej, jesteś w stanie osiągać nieprzeciętne wyniki.
Warto poznać siebie, swoje wady, zalety, umiejętności i odnaleźć inspirację, która będzie popychać cię do celu. Napisanie osobistego planu rozwoju pozwoli ci ustalić priorytety i ułatwi osiągnięcie zamierzeń.